Słowianie

HETALIA

Polska – Feliks Łukasiewicz
Litwa – Taurys Lorinaitis
Łotwa – Raivis Galante
Estonia – Eduard von Bock (gościnnie w tej grupie)
Białoruś – Natasza Alfroskaya
Ukraina – Olena Marczenko
Rosja – Iwan Bragiński
Węgry – Erzsébet Héderváry (gościnnie w tej grupie)
Finlandia – Timo Väinämöinen (gościnnie w tej grupie)

WŁASNE

SŁOWIANIE ZACHODNI

CZECHY
nazwa państwa:
Česká Republika
stolica:
Praga
język:
czeski
data urodzin:
28 października (utworzenie republiki)
kwiat narodowy:
róża
ludzkie imię:
Josef Havel
opis:

Państwo o dość długim historycznym stażu, mimo że od XVII do XX wieku nie istniało na mapach. Starszy brat Polski i Słowacji, tej ostatniej również mąż przez lwią część XX wieku. Z Polską darzą się sympatią, ale paradoksalnie jednocześnie olbrzymią niechęcią wynikającą z różnicy charakterów.

Czechy jest spokojny, zachowawczy, woli wszystko dobrze przemyśleć, zanim podejmie jakąś decyzję, prawie nie zdarza się mu „iść na żywioł”. Dzięki temu jego państwo wygląda lepiej niż dobrze, zachowało się wiele zabytków w nienaruszonym stanie. Josef jest bardzo dobrym partnerem, obowiązkowym i sumiennym, jednak trzeba z nim uważać, bo bywa bardzo egoistyczny, o czym przekonała się Słowacja przy Aksamitnym Rozwodzie, a także w późniejszym czasie państwa należące do grupy wyszehradzkiej. Mimo to, ciężko jest mieć do niego jakieś pretensje, bo po prostu dba o dobro swojego narodu, co świetnie mu wychodzi. Jest raczej otwarty i miły z niego kompan do piwa i knedlików.

Ma najlepszą czekoladę na świecie, a zwie się ona Studencka. Lubi sobie czasem zajarać i pooglądać bajki.

SŁOWACJA
nazwa państwa:
Slovenská Republika
stolica:
Bratysława
język:
słowacki
data urodzin:
1 stycznia (powstanie republiki)
kwiat narodowy:
róża
ludzkie imię:
Michaela Macháčková
opis:

Na pierwszy rzut oka Słowacja wydaje się zwyczajna i nudna, i w ogóle niewarta uwagi. Na drugi rzut oka okazuje się, że jest niezwykle intrygująca i ciężko o niej zapomnieć. Niezwykle zaradna, z żyłką do ekonomii. Najmłodsza ze Słowian Zachodnich, często rozpieszczana przez braci; mimo to świetnie potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, niejednokrotnie wyprzedzając braci, którzy zostawili ją wcześniej na lodzie. Niektórzy postrzegają ją jako feministkę, ale prawda jest taka, że Słowacja jest kobietą bardzo pewną siebie, radzącą sobie w sytuacjach przewyższających jej możliwości. Przez lwią część XX wieku żona Czech. Po Aksamitnym Rozwodzie miała sporo problemów, jednak nadal utrzymuje przyjazne stosunki z bratem-esk-mężem – czasami naprawdę niewiadomo, co łączy tę dwójkę.

Lubi chodzić po górach. Nie przepada za Węgrami.

ŁUŻYCE
nazwa państwa:
górnołużycki: Łužica, dolnołużycki: Łužyca
stolica:
kilka, nikt nie wie do końca która
język:
niemiecki, polski, górno- i dolnołużycki
data urodzin:
nieznana
kwiat narodowy:
nieznany
ludzkie imię:
Ludowit Łušćanski
opis:

Nigdy nie udało mu się utworzyć suwerennego państwa, z powodu uwarunkowań charakterologicznych – Ludowit nie umie dotrzeć do sedna sprawy. Jego drugim imieniem jest „dygresja”. Mówi w sposób, którego nikt nie rozumie, i wydaje się żyć w swoim własnym świecie. Idzie, idzie i nie potrafi dojść, bo nawet jego nogi robią dygresje i wiodą go nie tam, gdzie sobie założył. Łużyce jednak nie bardzo się tym martwi, gdyż jego pamięć również robi dygresje i w efekcie Ludowit zapomina jaki był cel. Wyłuskanie sensu z jego wypowiedzi jest zadaniem wymagającym sporej praktyki. Oczy Łużyc mają dwa kolory – jedno jest zielone, drugie brązowe, co sprawia, że nawet jego twarz robi dygresje; dwa kolory symbolizują Łużyce Górne i Łużyce Dolne. Obecnie pomieszkuje trochę u Niemiec (konkretnie Saksonii, z którym łączą go przyjazne stosunki), trochę u swoich dwóch młodszych braci: Polski i Czech. Złośliwi twierdzą, że układ niemal idealny – niemieckie auto, polski domek i czeskie piwo.

Dziwnym zbiegiem okoliczności jest bardzo podobny do niemieckiego landu: Saksonii. Niemcy nie może się nadziwić, gdy myli własną część składową z jakimś Słowianinem.

SŁOWIANIE WSCHODNI

OBWÓD KALININGRADZKI
nazwa państwa: Российская Федерация, konkretnie: Калининградская область
stolica: Kaliningrad
język: rosyjski
data urodzin: 3 marca
kwiat narodowy: rumianek
ludzkie imię: Iwan Bragiński Młodszy
opis: Mała, pulchna, trzyletnia wersja Iwana. Wszystkich oczarowuje wielkimi oczami i pucołowatymi policzkami, ale co mądrzejsi trzymają palce przy sobie. Obwód posiada niezwykłą siłę, gdyż jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych obszarów świata. Rosja jest bardzo czuły na punkcie swojego synka. Waniuszka jest brzdącem ciekawskim, bardzo otwartym i naturalnie dziecięco okrutnym. Jego ziemie dawniej należały do Prus i Waniuszka żywi sentyment do Gilberta, ku wyraźnemu niezadowoleniu Iwana. Tym bardziej, że ostatnio przechodzi pierwsze okresy buntu.

SŁOWIANIE POŁUDNIOWI (ZACHODNI)

SŁOWENIA
nazwa państwa: Republika Slovenija
stolica: Lublana
język: słoweński, węgierski, włoski
data urodzin: 25 czerwca (proklamacja niepodległości)
kwiat narodowy: goździk
ludzkie imię: Dunja Vošnjak
opis:
Wydaje się nie tyle przeciętna, co raczej niezauważalna. Często mylona ze Słowacją, chociaż nie na zasadzie używania tych dwóch nazw wymiennie, bardziej w sensie: „Słowenia? Słowację masz na myśli?” Nikt nie zwraca na nią uwagi; ona też jest cicha i skromna, ale niezwykle przedsiębiorcza. Jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Może stwarzać pozory przerażonej i nieobytej ze światem, ale po przypatrzeniu się, okazuje się, że w garażu trzyma trzy mercedesy, ubrania szyją projektanci mody, a fryzurę układają sławni fryzjerzy. Słowenia nie kupi niczego, co jest tandetne, jednak kulturalnie ucieszy się z każdego prezentu, nawet największego szajsu. Od ogłoszenia niepodległości nie odzywa się do swojej matki Jugosławii, z pozostałym rodzeństwem utrzymuje stosunkowo dobre kontakty. Szczególnie z Serbią łączy ją pewien sentyment.
CHORWACJA
nazwa państwa:
Republika Hrvatska
stolica: Zagrzeb
język: chorwacki
data urodzin: 25 czerwca (proklamacja niepodległości)
kwiat narodowy: irys
ludzkie imię: Silvija Butković
opis: Nadzwyczaj piękna dziewczyna, która zawsze idzie na żywioł, robi wszystko bez zastanowienia. Jest bardzo lekkomyślna, ale zwykle nie ma złej woli. Na swój sposób dziecinna, z drugiej strony: bardzo dzielna i nieustępliwa. Uwielbia swojego psa Dalmację, mimo iż przysparza jej sporo kłopotów. Wiele wycierpiała w latach 90. XX wieku, jednak dalej jest wesoła, żywa i życzliwa w stosunku do innych. Podnosi się niczym feniks z popiołów. Ma wielki żal do swojego brata Serbii, i tenże żal ma ujście w nieustannym dogryzaniu mu i zatruwaniu życia. Rodzeństwo oficjalnie bardzo się nie lubi od niepamiętnych czasów, ale w pewien sposób było skazane na siebie i zaczęło się dogadywać. Ostatnia wojna wyrządziła obojgu sporą krzywdę. Chorwacja nie lubi się spieszyć. Woli spokojnie popić winko, które sama zrobiła. Z winogron z własnych winnic.
BOŚNIA I HERCEGOWINA
nazwa państwa: Bosna i Hercegovina
stolica: Sarajewo
język: bośniacki, chorwacki, serbski
data urodzin: 1 marca (referendum o niepodległość)
kwiat narodowy: konwalia
ludzkie imię: Sanja i Sonja
opis: Bliźniaczki, które wyznają islam. Jak wszystkie córki mamy Jugosławii, nieprzeciętnie piękne. Są raczej introwertyczne, spokojne, ale przyjaźnie nastawione do świata. Wycierpiały najwięcej w wojnie, która wybuchła po rozpadzie Jugosławii. Dość powiedzieć, że nie darzą sympatią swojego brata Serbii, który dalej miesza się w ich sprawy państwowe. Z powodu tej niestabilnej sytuacji, sprawa Bośni i Hercegowiny jest raczej tematem tabu na konferencjach światowych. Czują się zaniedbane przez opinię światową i wykorzystywane przez NATO oraz ONZ. Mimo wszelkich przeciwieństw, starają się żyć normalnie. Lubią, gdy ktoś je zauważa, ale jednocześnie denerwuje je jakikolwiek przejaw chęci pomocy.
CZARNOGÓRA
nazwa państwa: Црна Гора, Crna Gora, Montenegro
stolica: Podgorica
język: czarnogórski
data urodzin:
13 lipca (uznanie przez Kongres Berliński za niepodległe państwo)
kwiat narodowy: konwalia
ludzkie imię: Radmila Njegoš
opis: Była żona Serbii, nieco wycofana i reagująca na wszystko histerycznie; nie może się na nic zdecydować od razu. Dość silna, potrafi narzucić swoją wolę nawet eks-małżonkowi, co jest nie lada wyczynem. Gdy zbierze się w sobie, potrafi dokonywać cudów. Poza stanami histerii, dowcipna, wesoła, życzliwa, choć czasami wredna, bezlitośnie wytyka wszystkie błędy i niedociągnięcia, przedstawiając prostsze rozwiązania. Leniwa. Świetnie gra w szachy.
SERBIA
nazwa państwa: Република Србија, Republika Srbija
stolica: Belgrad
język: serbski
data urodzin: 15 lutego (uchwalenie konstytucji)
kwiat narodowy:
konwalia
ludzkie imię: Goran Andrić
opis: Bardzo nerwowy i choleryczny typ. Nie można mu się jednak dziwić, jest jedynym synem apodyktycznej Jugosławii. Zawsze wychodzi na najgorszego, chociaż tak naprawdę ma dobre chęci. Ciężko radzi sobie z emocjami. Ma wielkie zatargi z Chorwacją, mimo że naprawdę bardzo kocha siostrę. Nieco mniejszym uczuciem darzy Bośnię i Hercegowinę. Sprawy z nimi zaszły za daleko i właściwie nie wiadomo, co można teraz zrobić, żeby nie pogorszyć sytuacji. Serbii pozostaje utrzymywać status quo. Jego nerwowość straciła ostatnimi czasy na sile, gdy po wojnie domowej w Jugosławii, późniejszej z Bośnią i Hercegowiną, rozpętała się wojna w Kosowie i weszły wojska NATO. Do tego rozwód z Czarnogórą. Jego uspokojenie się nie wynika ze strachu, lecz ze zrezygnowania i żalu, bo Kosowo było jedno z najgorszym ciosów, jaki na niego spadł. Przy bliższym poznaniu zyskuje. Potrafi zaskakiwać, jest świetnym strategiem, nieustępliwym zarówno na polu walki, jak i w życiu prywatnym. Ojciec dwójki dzieci: Wojwodiny (Węgry) i Kosowa (Albania). Podobnie jak Czechy, utrzymuje dobre kontakty ze swoją eks-małżonką Czarnogórą i właściwie tylko ona potrafi go uspokoić albo przekonać do swoich racji bez większego wysiłku. Lubi rakiję, cyganów, muzykę i kręcić filmy.
KOSOWO
nazwa państwa: alb.: Republika e Kosovës, serb.: Република Косова, Republika Kosova
stolica: Prisztina
język: albański, serbski
data urodzin: 17 lutego (jednostronne ogłoszenie niepodległości od Serbii)
kwiat narodowy:
konwalia
ludzkie imię: Viktor Jashari
opis: Dramatyczna postać. Syn Serbii i Albanii. Serbia nie do końca fair zachowywał się w stosunku do Kosowa, który z kolei pragnął coraz większej autonomii. Kraje europejskie zamiast umożliwić kontakt ojca z synem i doprowadzić do załagodzenia konfliktu, wysłały swoje wojska i wmieszały się do obcego problemu, podobnie jak USA, który opowiedział się za Kosowem (Viktor bardzo go lubi). Złośliwi mówią, że Kosowo jest niechcianym dzieckiem Europy, gdyż jasnym jest, iż Serbia nigdy nie zaakceptuje Kosowa jako osobnego państwa, a Kosowo nigdy nie wróci pod rządy Serbii. Viktor jest ucieleśnieniem „kotła Bałkańskiego”. Kosowo zwykle chodzi poobijany. Jest zachwycony Ameryką. Choleryk po ojcu.
WOJWODINA
nazwa państwa: Autonomna Pokrajina Vojvodina
stolica: Nowy Sad
język: serbski, węgierski, słowacki, rumuński, rusiński, chorwacki
data urodzin: 21 luty (ustalenie konstytucji dającej większą autonomię)
kwiat narodowy: konwalia
ludzkie imię: Jovana Andrić
opis:
Spokojna, rozgarnięta dziewczyna. Córka Serbii i Węgier. Ciężko powiedzieć jakim cudem, ale nie jest ani trochę nerwowa, ani bojowo nastawiona do świata, chociaż jej geny zdecydowanie by na to wskazywały. Świetnie dogaduje się z matką, obie mają podobny gust. Jest rozbrajająco szczera; mimo to, raczej nikt nie szuka z nią zwady. Również z ojcem utrzymuje dobre kontakty, który inwestuje w nią i dba najlepiej jak umie. Potrafi świetnie godzić zwaśnione strony i łączyć w sobie przeciwności.
Reklamy

2 thoughts on “Słowianie

  1. Bardzo ciekawe, tylko szkoda że Serbia został raczej negatywnie opisany, sama jestem w połowie Serbką i trochę mnie to zasmuciło, ale pozostałe opisy są w porządku, zwłaszcza Obwód Kaliningradzki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s